Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında başlayan kronik nörögelişimsel bir psikiyatrik bozukluktur. Ancak sanıldığının aksine çocukluk çağında başlayıp biten bir rahatsızlık olmayıp yansımaları erişkinlik yaşamında da devam etmektedir. Dolayısı ile DEHB, ülkemizde de yetişkin psikiyatrisi alanında son on yılda gittikçe daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır.

DEHB’ye sıklıkla diğer psikiyatrik rahatsızlıklar eşlik eder. Erişkinlikte en sık eşlik eden psikiyatrik bozukluklar depresyon, anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk, alkol/madde kullanım bozukluğu ve davranışsal bağımlılıklardır. Ayrıca, DEHB çoğunlukla bu gibi tanılara ek olarak görüldüğü için zaman zaman tanının atlanması, konamaması ya da yanlış tanı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Sanıldığının aksine DEHB ile baş etmek yaşın ilerlemesi ile kolaylaşan bir durum değildir. Aşırı hareketlilik/hiperaktivite gibi belirtiler yetişkinlik yıllarında azalsa da, ailenin ve toplumun bireyden beklentileri üniversite ve iş yaşamıyla birlikte aynı oranda artar. Dolayısı ile yaş ile birlikte baş edilmesi gereken sorunların sayısı, kişinin kendisinden ve çevrenin kişiden beklentisi de artmaktadır. Çocukluk çağında başlayan DEHB sıklıkla erişkinlikte de devam eder, kişinin okul ve iş yaşamında sorunlara yol açar. Bu nedenle DEHB’nin erken tanısı ve tedavisi önemlidir.

Erken tanı ve tedavi ileride ortaya çıkabilecek eş tanılı psikiyatrik durumları önleyebilir. Özellikle bağımlılık gelişimi için bir risk etkeni olan DEHB’nun erken tanı ve tedavisi erişkinlikte ortaya çıkabilecek sigara, alkol, madde ve davranışsal bağımlılıkları(internet bağımlılığı, kumar bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı gibi) önleyebilir. Dolayısı ile klinisyenlerin DEHB tanısı alan ya da  herhangi bir bağımlılık tanısı alan vakaları eş tanı açısından sorgulaması, tanıması ve uygun bir şekilde tedavi etmesi gerekir.

Doç. Dr. Ercan Dalbudak, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini 2001 yılında bitirdi. 2004-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM servisinde psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamladı.

Özel bir vakıf üniversitesinde yaklaşık 5 yıl kadar öğretim görevlisi ve bölüm başkanı olarak çalışmıştır.

Özel ilgi alanları arasında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve bağımlılık yer almaktadır.

2018-02-22T13:58:45+03:00 13.02.2018|Bilgi Yazıları|